top of page

Balık Burcunda Güneş Tutulması - 20 Mart 2015 Cuma

 

20 Mart Cuma günü Balık burcunda tam Güneş tutulması gerçekleşecek. Tutulma saat 9:40 da başlayıp 13:50 de sona erecek. Saat 11:36 da ise Güneş ve Ay Balık burcunun 29 derecesinde tam kavuşum yapacak. Güneş tutulmaları hayatımızda yeni ve güçlü başlangıçları, yeni süreçleri ifade eder. Ancak bu tutulma yeni süreçlerin sonlanmalara bağlı olduğunu ya da bizzat sonlanmanın kendisinin yeni bir süreç olduğunu ve bu sonlanmaların duygusal zorlanmalarla geleceğini gösteriyor.  13 Eylüldeki Güneş tutulmasına kadar gündemimizi belirlemekle birlikte Nisan, Haziran ve Temmuz aylarında etkisini daha fazla hissedebiliriz.

 

Bu tutulmanın Balık burcunun son derecesinde gerçekleşmesi ve ölüm yıldızı olarak da bilinen Scheat sabit yıldızıyla kavuşması halkta oldukça endişe yarattı. Güneş tutulmalarından sonra deprem, doğal afet ve uçak kazalarının da sık rastlanan durumlar olması endişeyi artırdı. Ancak bu tutulma bildiğimiz anlamda depremden çok su temasını öne çıkarıyor. Deniz tabanında ya da sahil şeridinde deprem olabilir ve zararın sebebi daha çok su olabilir. Deniz seviyesinde yükselme, kıyı şeridinin sular altında kalması, tsunami, sel felaketi sonucu toprak kayması, köprü ve geçitlerin yıkılması şeklinde de kendini gösterebilir. Ya da deniz tabanından petrol çıkaran tesislerde yaşanabilecek kazalara ve petrolün denize yayılarak canlılara zarar vermesine, gemi kazalarına neden olabilir. Kimyasal maddelerden gelebilecek zararlar, zehirlenme vakaları, maden ve doğalgaz kazaları, gaz sızıntısı, uyuşturucuyla ölümlerde artış gözlenebilir. Acılı ölüme neden olan salgın hastalıklarla ilgili önlem almak gerekebilir.

 

Bu tutulma ülke liderlerini veya tanınmış kişileri olumsuz etkileyebilir. Zehirlenme, suikast, şaibeli ölüm, hapis ve cinayet gibi durumlar yaşanabilir.

 

Aile birliğini korumaya, anne ve çocukların güvenliğini sağlamaya yönelik yeni uygulamalar ve kanunlar getirilebilir. Ev ve gayrimenkullerle ilgili denetimler artırılabilir, teşvikler uygulanabilir ya da bazı sigortalar zorunlu hale gelebilir.

 

Ülkelerin mevcut düzeni sorgulanabilir. Ekonomik ve sosyal sıkıntılar halkların sokağa dökülmesine ve yeni bakış açısıyla çözüm talep etmesine neden olabilir.

 

Ülkemizdeyse halk bu tutulmadan olumsuz etkilenebilir. Genel olarak kısıtlanmışlık ve çaresizlik duygusu hakim olabilir. Ekonomik sıkıntılar, yaşanan ölümcül olaylar, bazı kanun ve düzenlemeler halkın duygusal dengesini bozabilir. Antidepresan kullanımında artış, uyuşturucu madde bağımlılığında artış artık müdahale edilmesi gereken sıkıntılı noktalara gelebilir.

 

Suç oranındaki artış özellikle nitelikli dolandırıcılık, sahtekarlık, banka dolandırıcılığı, piyasada spekülatif hareketlerle küçük yatırımcıları kandırma, dengesiz insanların infial yaratan şiddet içerikli suçları halkın moralini bozabilir.

 

Kamu personelinde zorunlu yapılandırmalar hız kazanabilir. Sağlık harcamaları kısılırken güvenlik güçleri için yapılan harcamalar artabilir.

 

Kaynakların verimsiz kullanılması, bir kesimin fazlasıyla sıkıntı çekerken yönetici pozisyonundaki insanların ya da ünlü tanınmış insanların lüks harcamaları göze batabilir.

 

Siyasi gerginlikler sokağa taşabilir. Birtakım gizli kapaklı işler ortaya çıkabilir ya da siyasette çirkin yaklaşımlar gündemi meşgul edebilir.

 

Geçmişin değerleri, manevi duygular, ruhsal konular ön plana çıkabilir. Maddi değerlerdeki azalma ve sıkıntılar insanları ruhsal konulara yönlendirebilir. Trajikomik durumlar yaşanabilir. Sislerin arasından gerçek olanı bulup çıkarabilmek için duygusal ve zihinsel çaba sarfedilecek.  

 

Sivil toplum örgütleri öne çıkabilir ve daha aktif olarak sosyal konulara dikkat çekebilir. Özellikle eğitim sistemi, hukuk sistemi, kadın ve çocuklarla ilgili konularda hareketlilik gözlenebilir.

 

Mevcut sistem ve ülke liderleri kadın ve gençlerden istedikleri desteği bulamayabilirler ya da yoğun taleplerle karşılaşabilirler.

Ülkede bir dönemin biteceğini ancak bu bitişin sancılı ve travmatik olabileceğini söyleyebiliriz. Kadersel bitişler ve yeni başlangıçlar zamanı…

 

Çiğdem ÇİĞDEMTEPE

bottom of page