top of page
fulmyeni.jpg

9 Ekim 2022 – Dolunay

Bu gece Koç burcunun 16. derecesinde dolunay gerçekleşiyor. Önümüzdeki 15 günün hem bireysel hem de toplumsal anlamda hızlı ve hareketli geçeceğini öngörebiliriz. Satürn dolunaya destek olacak, bu da gerekli durumlarda kendimizi frenleyebileceğimiz, ayrıca güvenliğimize öncelik vererek sorumlu, sabırlı ve temkinli davranabileceğimiz anlamına geliyor.

 

Kaldı ki bu dönem böyle bir desteğe de ihtiyacımız olacak gibi görünüyor. Dolunayın Koç burcunda gerçekleşmesi bireysellik, hırs ve rekabete işaret ederken burcun yöneticisi olan Marsın İkizler burcunda bulunması değişkenlik, dik başlılık, bildiğini okuma, tartışmaya ve çatışmaya yatkınlık işareti.

Ayrıca Dolunay Chrion ile kavuşuyor ve Venüse karşıt konumda. Mars ise Merkür ve Neptünle sert açılanıyor. Sağlık konusunda tedbirsiz, umursamaz, sabırsız hallerimiz nedeniyle hem hastalanmaya hem de kaza geçirmeye, kendi yanlışını doğru sayma, burnunun dikine gitme, ileri geri konuşma gibi nedenlerle de kavga etmeye ve yaralanmaya açık olacağız.

Bunun yanında kendi isteklerine öncelik verme, arzularının peşinde koşma, fütursuzluk, isteklerini elde etmek için hile yapma, aldatma, yalan söyleme gibi durumlara da yatkınlık oluşacak.   

Satürnün desteği bu anlamda çok önemli. Bu dönem bizi tutan, frenleyen, yanlışa düşmemizi ya da kandırılmamızı engelleyen şeyin Satürnün temsil ettikleri, yani sorumluluk duygusu, aile büyükleri, gelenekler, kamuoyu baskısı, el alem ne der düşüncesi, kanunun düzeninin bozulması ve bir şeyleri kaybetme korkusu diyebiliriz. Bu durum zaman zaman koruyucu etki yaparken zaman zaman da fazla çekinik kalmamıza ve yalnız hissetmemize neden olabilir.

Dolunaylar bir şeylerin artık saklanamaz hale geldiği ve ortaya çıktığı, devam eden iş ve süreçlerin sonuçlandığı, olayların olgunlaştığı, netleştiği, belirsiz ilişkilerin adının konduğu süreçlerdir.

Önümüzdeki 15 gün boyunca; bir dargın bir barışık, karmakarışık bir halde devam eden ilişkiler ayrılık ya da evlilik kararıyla sonuçlanabilir. Ayrıca aldatıldığıyla ilgili şüpheleri olanlar net ve inkar edilemez bir şekilde bu konuyu çözebilirler.

 

Bu dönem boş boğazlık zirveye çıkacak gibi görünüyor. Birilerinin ağzından kaçırdığı sırlar gündeme damga vurabilir. Cinsellik, para ve ilişkilerle ilgili bol bol skandal haber duyabiliriz. Aldatma, hırsızlık, yolsuzluk, çifte hayat yaşayan, göründüğü gibi olmayan tanınmış kişiler ve siyasetçilerle ilgili haberler hayal kırıklığı yaratabilir. Kadınların işlediği ya da etkin bir şekilde dahil olduğu suçlarla şaşırabiliriz.

Diğer taraftan önümüzdeki 15 gün ruhsal sıkıntı yaşayan, akıl sağlığıyla ilgili problemleri olan, inanç konusunda aşırılıkları olan kişiler açısından biraz daha riskli görünüyor. Bu kişiler kaynaklı suç, saldırı, toplu katliam tarzı haberler dünya gündemini sarsabilir.

Çiğdem ÇİĞDEMTEPE

bottom of page