top of page
5.jpg

8 Mayıs 2024 – Yeniay

Yeniay gerçekleşti. Boğa burcunun 18. Derecesinde gerçekleşen yeniayın etkisi bir sonraki yeniaya kadar yani yaklaşık 1 ay sürecek ve bu süreçte karşımıza çıkan yeni koşul ve gelişmeler ile atacağımız yeni adımlarda etkili olacak.

 

Yeniayda Venüs, Jüpiter ve Uranüs de Boğa burcundalar, ayrıca Ay ve Güneşe yakın derecelerde yer alıyorlar. Dolayısıyla Boğa burcu etkisi hayli yoğun olacak. Buradan yola çıkarak önümüzdeki 1 ay boyunca ana konumuzun dünyasal işler olacağını söyleyebiliriz.

Fiziksel ve finansal açıdan güvende olmak, mal mülk edinmek, güzel eşyalara sahip olmak, gezmek, eğlenmek, güzel giyinmek, istediği gibi yiyip içmek, sevmek sevilmek ve sevdiğine yakın olmak, dünyanın nimetlerini, yaşamın güzelliklerini deneyimlemek önceliğimiz olacak diyebiliriz.

Tabi bunları gerçekleştirmek için de öncelikle kendimizi güvende hissettiğimiz bir ortamda olmamız, yeterli düzeyde paraya sahip olmamız ve sevdiğimizle iyi giden bir ilişkimiz olması gerekecek. Bunlara sahipsek çok güzel bir dönem bizi bekliyor. Hayatın, baharın, dünyanın tadını çıkarabiliriz.

Ancak sahip değilsek, aşk, para, huzur, güvenlik ve mutluluk yoksa bunlara duyduğumuz ihtiyaç daha da artabilir. Yani artık görmezden gelinemeyecek, hafife alınamayacak noktaya gelebilir ve yokluklar bizi her zamankinden fazla rahatsız edebilir.

 

Sonuçta isyankar bir ruh haline bürünebiliriz. Ancak mevcut şartları değiştirme ve isteklerimize kavuşma motivasyonumuz da hayli güçlü olacak. Önümüzdeki 1 aylık zaman diliminde yaşam şartlarımızı, maddi durumumuzu ve ilişkimizi düzeltmek, düzeleceğine inancımızın kalmadığı kısmı ise değiştirmek adına yeni adımlar atabiliriz.

 

Bu yeniayda beklenti, ruhsallık gibi öğeler biraz daha geri planda kalacak. Somut adımlar atıp somut sonuçlar elde etmek isteyeceğiz, boş vaatlerle pek işimiz olmayacak. Bu durum ilişkiler için de geçerli. Sevdiğini söyleyenin emek vermesi, ilişkiyi bir üst adıma taşıması beklenecek. Duygusal yakınlığın yanında fiziksel yakınlık da önem kazanacağından uzun mesafe ilişkileri karar aşamasına gelebilir.

Yeniayın olumsuz yanlarına gelecek olursak… Dünyaya bağlılığımız güçlenebilir, ancak güçlendikçe de hayatımız dahil sahip olduklarımızı kaybetme korkusu duyabiliriz. Doğal afetler, iklim değişimi, ekonomik krizler, savaş tehlikesi, terör riski, kazalar, suçların ve şiddet olaylarının artması, ki zaten bunlar hali hazırda oluyor, kaybetme korkusunu tetikleyerek daha fazla kaygıya neden olabilir. Özellikle ekonomik çalkantılar konusunda daha duyarlı ve paniğe kapılmaya daha meyilli olacağımızı söyleyebiliriz.

Diğer bir önemli problem ise sahip olmamanın verdiği sıkıntı ve yokluk hissi. Hayattan keyif alma ve mutlu olma ihtiyacı o kadar yoğunlaşabilir ki yokluklar tahammül edilemez bir hal alabilir. İşin içinde Uranüs olduğundan toplumsal alanda sıkıntı çıkması mümkün. İflas, yatırımlarda para kaybı, sevgiliden ayrılık, çok ağır şartlarda çalışma, artık hayattan keyif alamama gibi nedenlerle intihar haberleri artabilir.

Çiğdem Çiğdemtepe

bottom of page