top of page
6 tem yen.jpg

6 Temmuz 2024 – Yeniay

Yengeç burcunun 14. derecesinde Siriusla kavuşum halinde bir yeniay gerçekleşti. Önümüzdeki 1 aylık süreçte karşımıza çıkacak yeni süreçlerde etkili olacak yeniaya Venüs eşlik etti, Mars ve Satürn de uyumlu açılarla destek oldu. Temmuz ayının hayli hareketli geçeceğini ve bu sürecin önemli gelişmelere gebe olduğunu söyleyebiliriz.

Yeniay yeni adımlar demek. Birçoğumuz hayatımızla ilgili önemli kararlar alabiliriz. Evlenmek, boşanmak, taşınmak, ev almak, ev, aile ve çocuklarla ilgili kararlar almak, işe girmek iş değiştirmek, şehir değiştirmek gibi hayatımızın yapı taşlarıyla ilgili konularda adımlar atabiliriz.

Ayrıca bu konularla ilgili toplum olarak da yeni gelişmelerle karşılaşmamız olası. Konut edinmek, toprak edinmek, evlenmek, çocuk sahibi olmak, vatandaş olmakla ilgili ya da vatandaşlık haklarıyla ilgili kanuni düzenlemeler gündeme gelebilir. Bunlar daha çok korumaya ve desteklemeye yönelik olacak.

Bu yeniay kökler, milli manevi değerler, vatan ve vatandaşlık bağı gibi konuları fazlasıyla gündeme getirecek. Genel olarak tüm ülkelerde vatanseverlik ile ulusal akımlar öne çıkabilir. Tabi bu konularda hassasiyetler de artabilir.

Önümüzdeki 1 aylık süreçte yapılan seçimlerden tutun da ülkelerin alacağı kararlarda, yapacağı anlaşmalarda, çıkaracakları kanunlarda ya da birbirleriyle girecekleri çatışmalarda milliyetçi, sağ bir eğilim ortaya çıkacak gibi görünüyor. Ayrıca beklenmedik lider, yönetici ve iktidar değişimlerine açık bir dönem. Bu değişim doğal süreçlerin yanında demokrasinin tam oturmadığı ülkelerden darbe yoluyla da yaşanabilir.

Bu yeniay döneminde değerler, şeref, haysiyet ve düzgün davranmak konusunda beklentilerimiz artarken çirkin davranışlar, haksızlıklar, bayağılık bizi çok daha fazla rahatsız edebilir. Çok zor olsa ve acı verse de bize zarar veren bir durumu ya da bir ilişkiyi bırakıp kendimiz için daha doğru bir yolu tercih edebiliriz. Özellikle yalan ve yalancılar konusunda hassasiyet zirveye çıkacak gibi. Bu yüzden zor duruma düşen, prestij kaybeden ünlüleri ve siyasileri konuşabiliriz.

Yeniayın çok olumlu güzel etkileri olmakla birlikte bir müddettir tekrarlanan işaretler yine gündemde. Bunlardan birincisi tahminlerde yanılma riski. Borsa ve yatırımlardan tutun da siyasi analizlere kadar her şey şaşabilir. Beklenmedik gelişmeler ve kadersel temalar devreye girerken, kitleler beklenen davranışları sergilemeyebilir. Çok iyi bilmediğiniz işlere tahminlere bakarak girmeyin derim. Örneğin fiyatı artacak diye stokladığınız malın fiyatı artabilir ama alıcı çıkmayabilir.

 

İkinci risk ise zenginliğe, zenginlik simgelerine, asalet simgelerine, mala mülke, ayrıca sanatçılar, sporcular, iş adamları, siyasetçiler ve tanınmış kişilere saldırı riski. Bu konuda da tedbirli davranmak gerekiyor. 

Çiğdem Çiğdemtepe

bottom of page