full.jpg

31 Ekim 2020 – Dolunay

Bugün Boğa burcunda bir dolunay meydana geldi. Sabit burçlarda gerçekleşen bu dolunay, Uranüsün de etkisiyle çok farklı olayları doğuracaktır.

Öncelikle Uranüs kaynaklı ani ve beklenmedik birçok şey yaşanabilir. Para piyasaları, toprak, ekonomik olaylar, gizli sırların bilinmeyen durumların ortaya çıkışları, sosyal ve devletlerarası ilişkilerde krizleri ve toplumsal isyanı tetikleyen bu dolunay, bitişlerin ve aynı zamanda yeni başlangıçların meydana gelmesini sağlayabilir.

Boğa burcu toprak elementi ve sabit bir burçtur. Sabitinin değişmesi anlamına gelen Uranüsün de etkisiyle meydana gelen olaylar, Boğa burcunun yöneticisi Venüsün, Chiron ile karşıtlığıyla; kadınlar, anlaşmalar, diplomasi, ilişkiler konularında çaresiz kalınabileceğine ve gerilim yaşanabileceğine işaret eder.

Başkente göre çıkarılan haritada dolunayın 12. Evde meydana gelmesi, hastalık ve sıkışmışlık durumlarını ortaya çıkarırken, yine aynı zamanda Venüs-Chiron karşıtlığının da 12. Ev vurgusu; bilinmeyenin, öngörülemeyenin, hesap edilemeyenin ortaya çıkabileceğini, hayatımızın düzeninin, değişmez sandığımız rutinlerin, değişmez sandığımız yasaların birdenbire nasıl bir değişim gösterebileceğini söylüyor.

Doğal afetleri, doğa karşısındaki çaresizliğimizi ve her şeyi kontrol edemeyeceğimizi gösteren bu dolunayda kadersel olarak bitmesi gereken, dönüşmesi gereken, değişmesi gereken, revize edilmesi gereken ve gömdüğümüz, görmek istemediğimiz, arkamızı döndüğümüz şeylerin bir bir ortaya çıkıp nasıl dönüştüğüne hep beraber tanık olabiliriz.

Retro Merkürün Satürnle yaptığı kare, halledemediğimiz ilişki, iş, aile kariyer, yazılı anlaşma, sözleşme ve sağlık sorunlarının yeniden gündeme geleceğini gösterirken, bu konularla ilgili almadığımız sorumluluklar, tamamlamadığımız işler, çözmediğimiz konular tamamlanmak zorunluluğuyla karşımıza çıkabilir. Hem geçmişte hem de bugün eksik gedik ne varsa uğraşılması gereken bir durum olarak önümüze gelirken gelince üst üste geliyorlar düşüncesi bizi yoracaktır.

Kuzey Ay Düğümü-Neptün karesi ilerleyeceğimiz yolu, belirleyeceğimiz istikameti, ekonomik durumumuzu, halkın ve kitlelerin ne yönde gideceğini, çocuklar ve gençlerin eğitim meselelerinin nasıl çözüleceğini belirsiz bırakabilir. Kontrol dışı oluşan her durumda bizden daha üstün bir gücün varlığını kabul etmemiz gerekmektedir.

Mars retrosunun devam ediyor oluşu toplumsal öfke ve gerginliğin, bastırılmışlığın getirdiği dizginlenemeyen ve patlamaya hazır bir enerjinin her an tetiklenebileceğini gösteriyor.

İşin özü, değişmesi gerekene ısrarla tutunmadan, değişime direnmeden ve fakat gelişen olaylar karşısında kontrolü kaybetmeden, önümüzdeki 14 gün boyunca mümkün olduğunca her şeyin geçici olduğunu, değişmeyen tek şeyin ise değişimin kendisi olduğunu hatırlamamız gerekiyor.

Selen ÇAMLIBEL