top of page
fma1.jpg

31 Ağustos 2023 – Dolunay

Günün erken saatlerinde Balık burcunun 7. Derecesinde dolunay gerçekleşti. Dolunay önümüzdeki 15 gün etkili olacak.

 

Balık burcunda dolunay deyince duygular, sezgiler, rüyalar, duyarlılık, yaratıcılık, birlik olma, bütünleşme, akışına bırakma isteği akla gelir. Ancak bu dolunay Satürnle kavuşuyor. Bu da kısıtlanma anlamına geliyor.

Önümüzdeki 15 gün sorumluluklar, zorunluluklar, işler güçler, gelenekler, ev aile ve maddi ihtiyaçlarla ilgili konular o kadar çok ön plana çıkabilir ki durup dinlenecek, kendi iç sesimize odaklanacak halimiz kalmayabilir.

Satürn duyguları, sezgileri, hatta rüyaları kısıtlayarak geri plana atarken 6 gezegenin birden retro olması bizi sürekli bir yerlere yetişme, hata düzeltme, tekrar tekrar üstünden geçme ve eksik tamamlama stresine sokabilir. Bu 15 gün boyunca zamanı, parayı, işi, sorumluluğu ucu ucuna yetiştirme telaşı içinde olacağımızı söyleyebiliriz.

Ayrıca toplum olarak geçmişte yapılan hataların, zamanında yapılmayan işlerin, alınmayan önlemlerin bedelleriyle yüzleşmek zorunda kalabiliriz. Su, toprak ve ateş kaynaklı felaketler özellikle dikkat çekebilir.

Yani hem bireysel anlamda hem de toplumsal anlamda üstümüzde yük varmış gibi hissedebiliriz. Kaygı ve korkular ön plana çıkabilir, ruh sağlığımız bu dönem fazla zorlanabilir. Ayrıca sağlık olarak ayak sağlığımıza da dikkat etmekte fayda var. Fazla ayakta kalmak, yorulmak, ayakların su toplaması, yaralar çıkması, şişme, kemikleşme, nasırlaşma gibi nedenlerle sağlık sorunları yaşanması mümkün. Ruhumuz ve ayaklarımız fazla yük taşımaktan yorgun düşebilir ve artık üzerimizdeki ağırlıkları hafifletmemiz gerektiğine dair işaretler verebilir.

Dolunay bu konuda ciddi adımlar atmak için destekleyici olacak. Örneğin kilo vermek, alkol, sigara, abur cubur, şekerli gıda gibi hem bedenimizi hem de bütçemizi zorlayan bağımlılıkları bırakmak… Bize baskı uygulayan kişilerden, bizi sıkan yoran ortamlardan uzaklaşmak, her şeyi üzerimize vazife edinmemek, takıntı yapmamak… Kısaca zararlı alışkanlıkları, bağımlılıkları, takıntıları bırakmak için harekete geçebiliriz.

Bu dönem aşk, ilişkiler ve parayla ilgili skandallar patlayabilir. Çarçur edilen paralar, hızla eriyen hazine bütçeleri, çıkarcı yöneticilerle ilgili haberler gündeme gelebilir.

Dolunay hırsının, kibrinin ve egosunun kurbanı olacak ekonomi yöneticilerine, maliyecilere, bankacılara dikkat çekiyor. Bakanlar, ekipler, genel müdür ya da danışmanlar düzeyinde restleşmeler ve istifalar yaşanabilir. Gizli saklı işler ortaya dökülürken davalık olanları da duyabiliriz. Bu etki tüm ülkeler için geçerli.

Bir taraftan afetler kaynaklı masraf çok çıkabilir bir taraftan da parayı yanlış yere harcayan yönetimler israfa neden olabilir. Bunların ortaya çıkmasıyla birlikte disiplin yönünde ciddi bir yol değişikliği gündeme gelecek diyebiliriz. Altın, gümüş, değerli maden, para ve para eden her şeyle ilgili düzenleme, kısıtlama, kontrol, vergilendirme başlayabilir. Yeni vergi çeşitleriyle karşılaşabiliriz, öyle ki boş zamanımıza bile vergi konabilir.

Çiğdem ÇİĞDEMTEPE

bottom of page