top of page
511.jpg

25 Ocak 2024 – Dolunay

Bugün saat 20.53 te Aslan burcunun 5. derecesinde dolunay gerçekleşiyor. 15 gün etkili olacak. Bu dönem yaşam enerjimizin hayli güçlü olacağını, coşkulu, özgüvenli ve dışa dönük tavırlar sergileyeceğimizi söyleyebiliriz. Fark edilmek, kendimizi ve yeteneklerimizi göstermek, sözümüzü söylemek, etkili olmak ve saygı görmek bizim için önemli hale gelebilir.

 

Dolunayların genel olarak açığa çıkarma etkisini de göz önüne alırsak bu dolunay aniden parlama ve ön plana çıkma fırsatı veriyor. Dolunay isteyenlere geçici şöhret ya da politik başarı getirebilir. İşini, projesini, durumunu, davasını duyurma fırsatı verebilir.

Ancak dikkat çekme isteği problemli insanları da tetikleyecek gibi görünüyor. Sinirlerimizi ve sabrımızı zorlayan saçma sapan olaylarla ya da vahşi ve toplumda infial yaratacak suçlarla gündeme gelen insanlar da olacaktır. Ayrıca bu dönem bol bol skandal patlayabilir.

Jüpiter dolunayla sert açı oluşturuyor. Bu da önümüzdeki 15 gün olumlu olumsuz her duygunun yüksek tonda yaşanacağı anlamına geliyor. Ayrıca Merkür ve Mars Oğlak burcunda kavuşuma ilerliyor. Tepkiler de üst seviyede olacak, ifade tarzı kontrollü olsa sözler sert, hatta zaman zaman tehditkar olacak diyebiliriz. Ayrıca toplumsal alanda çok önemli açıklamalar duyabiliriz. Açıklamalar illa ki olumsuz olmayabilir, sürpriz anlaşma ya da ateşkes haberleri de gelebilir.

Ama genel olarak egoların şişkin olacağı bu dönem savaşma ve gücünü gösterme eğilimi daha yüksek olacak. Özellikle de hava savaşları ve füze atışları ön plana çıkabilir.

Bu dönem kazalara çok açık görünüyor. Özellikle de uçak kazaları, elektrik kaynaklı kazalar, patlama ve yangınlar, toprak kaymaları ve maden kazaları artabilir. Yarışma, didişme, inatlaşma, yol kavgası kaynaklı kazalar, cesaret sergilemek, video çekmek, şov yapmak amacıyla girişilen tehlikeli durumlar kaynaklı kazalar dikkat çekebilir. Cesaret, abartma, kaza… Bu temalarla sık sık karşılaşabiliriz.

Çocuklarınız varsa bu dönem biraz zorlanabilirsiniz. Çocuklar çok tepkisel ve inatçı davranabilirler, gizemli tavırlar sergileyebilirler, sakin ve olgun davranırken bir anda patlayabilirler. Eğitimleriyle ilgili konular başlı başına bir stres konusuyken çocukları daha fazla etkileyen salgın hastalıkların, çocukların zarar gördüğü kaza ve suçların, yoksulluğun gündeme gelmesi toplum olarak sinirlerimizi fazlasıyla zorlayabilir.

Çiğdem Çiğdemtepe

bottom of page