24 Aralık 2021 – Cuma

Aslan burcunda ilerleyen Ay saat 09:40 - 11:25 arasında boşlukta kalacak ve ardından boşluktan çıkarak Başak burcuna geçecek. Yapılacak günlük işlerin, sağlık ve maddiyatın, süregelen bireysel ve toplumsal düzenle ilgili konuların ön planda olacağı bugün düzen bozucu Satürn-Uranüs karesi bu yıl 3. kez olacak şekilde tekrar kesinleşiyor. Etkisi bugün zirvede olacak ancak önümüzdeki 1 ay boyunca azalarak da olsa devam edecek.

Bildiğimiz, alışık olduğumuz düzenin bozulması, eskiyle yeninin, yaşlıyla gencin, gelenekselle modernin, devletle sivil toplum örgütlerinin, farklı görüşlerin, çıkarların çatışması, kaotik durumların oluşması, ekonomik düzenin bozulma riski. Kanunları, gelenekleri, birtakım zorunlulukları ve sorumlulukları da kullanarak toplumu dizayn etmeye çalışan, otorite konumundaki, etkili ve yetkili kişilere, özellikle maddi açıdan zorlanan ya da düzeni bozulmuş kalabalıkların isyan etmesi.

Halihazırda tüm dünyanın gündeminde pandemi ve ekonomi var. Dolayısıyla bu dönem kısıtlamaya ya da aşı konusunda zorlamaya yönelik adımlar, uygulamaya konan birtakım ekonomik tedbirler tepkiyle karşılanabilir. Sokaklara taşan eylem ve protestolar gündeme gelebilir. Özelinde başka baskı, kısıtlama, yeni düzenleme olan ülkelerde konu değişse de genel olarak hareketlilik bu yönde olacaktır.

Bugünün özelinde Ay-Güneş üçgeninin etkisiyle öğlen sonrası daha dengeli ve verimli geçebilir. Önemli işler veya görüşmeler için öğlen sonrasını değerlendirebiliriz. Ay-Mars karesinin etkili olacağı gece saatleri ise kaza, kavga ve stresli durumlara açık olacaktır.

Çiğdem ÇİĞDEMTEPE