top of page
dolunay2.jpg

22 Haziran 2024 – Dolunay

Oğlak burcunun 1. Derecesinde dolunay gerçekleşti. 15 gün etkili olacak. Dolunay bireysel doğum haritamızda hangi eve denk geliyorsa o evi aydınlatacak, yani o ev konularını gündeme getirecek ve belirsizlikleri sonlandırıp, attığımız adımları sonuçlandıracak.

Ancak Oğlak burcu ve yöneticisi Satürn söz konusu olduğunda genel olarak sorumluluklar ön plandadır. Bunlar iş ve kariyerle ilgili olabileceği gibi, ev, aile, aile büyükleri ile ilgili sorumluluklar ile vatandaşlık ilişkisi kaynaklı sorumluluklar da olabilir.

 

Dolunay, Neptün, Venüs ve Merkürle sert bağlantılar kuruyor. Bu da sorumluluktan kaçtığımız ve belki fazla hayalperest davrandığımız konularda bir çeşit uyanış yaşayacağımızı, keyif, eğlence, seyahat gibi konuları biraz geri plana atacağımızı gösteriyor. Tabi Bayram tatili dönüşü bekleyen işlerin, ödemelerin, ertelenen konuların bu 15 gün içinde halledilmek üzere üst üste yığılacağı anlamına da gelebilir.

Her durumda yoğun olacağımızı söyleyebiliriz. Her ne ile uğraşacaksak gerçekçi ve makul olmamız gerekecek. Bu dönem için öngörülerimiz çok tutmayabilir, özellikle de parasal konularda. Beklentimizden daha iyi bir kazanç ya da ekstra para da gelebilir. Ancak masraflar, borçlar, faizler, vergiler de beklentimizden daha yüksek olabilir.

Satürn ve Oğlak burcu sorumluluklarla ilgili olduğundan daha çok borçlar ve maliyetler konusu ağır basacak gibi görünüyor. Ayrıca Başkentimize göre çıkarılan dolunay haritasında dolunay 8. ev girişine düşüyor. Satürn 11. eve, Jüpiter ise 12. eve düşüyor. Bu detaylar da yine para, borçlar, banka ve finansal kurumlarla ilişkiler, vergiler, sigortalar, miras, nafaka, ortak paralar, aile parası ve maddi sorumluluklar gibi konuların ön plana çıkacağına, olumlu beklenti ve dileklerin revize edilerek daha gerçekçi düşünülmesi gerektiğine, şans faktörünün biraz geri planda kalacağına işaret ediyor.

Diğer taraftan bu dolunayla birlikte yeni kanun ve düzenlemelerle ilgili çalışmaların artık netleşeceğini, hayatımıza birçok yeni düzenleme gireceğini söyleyebiliriz. Kapsamlı bir vergi düzenlemesi zaten bekleniyor, dolunay da bu durumun sözde kalmayacağını ve uygulamaya konacağını teyit ediyor.

Çiğdem Çiğdemtepe

bottom of page