top of page
fma.jpg

22 Ağustos 2021 – Dolunay

Bugün saat 15:02 de dolunay gerçekleşiyor. Dolunay dönemleri bir şeylerin açığa çıktığı, görünür hale geldiği, sonuçların alındığı, yüzleşmelerin ya da sonlanmaların yaşandığı dönemlerdir. Yaklaşık 15 gün sürer ve genel olarak da dolunayın gerçekleştiği burcun temsil ettiği konularda gelişmeler getirir.

Bu dolunay Kova burcunun 29. Derecesinde gerçekleşiyor. Bu dönemde sonlanmaların ön planda olacağını söyleyebiliriz. Bu sonlanmalar duruma göre emeğin karşılığı olan zirveye ulaşma ve yeni bir aşamaya geçme şeklinde ya da tepetaklak olma, krizi atlatamama, bitme, tükenme şeklinde olabilir.

Kova burcu dolunayı, Ayın Kova burcunda Güneşin ise Aslan burcunda karşı karşıya gelmesi durumudur. Kova burcu kalabalıkları, grupları, aynı görüşte, aynı amaçta birleşmiş ya da benzer niteliklere sahip olan toplulukları, örneğin sivil toplum örgütlerini, sendikaları, meslek organizasyonlarını, siyasi parti oluşumlarını temsil ederken Aslan burcu kralları, liderleri, yöneticileri, komutanları, iş adamlarını, sevilen sanatçı ve sporcuları, kısaca toplumda öne çıkmış kişileri temsil eder.

Dolayısıyla dolunayın hem bu iki burcun temsil ettiği tarafları karşı karşıya getirebileceğini hem de bu alanlardaki zirve veya sonlanmaları tetikleyeceğini söyleyebiliriz. Örneğin sanatçıların ustalık eserlerinin çıktığı, halk tarafından takdir edildiği, mesleğinde zirveye ulaştığı ya da çıraklığı bitti o artık bir usta, adını altın harflerle kazıdı denilen bir noktaya geldiği güzel bir dönem olabilir.

Aynı şekilde liderlerin, üst düzey yöneticilerin becerilerini ortaya koyduğu, krizleri ustaca çözdüğü, önemli işler başardığı ya da zirveye çıkıp yerini asaletle ve bilgelikle bıraktığı bir çeşit onursal başkan konumuna gelme haliyle kariyerini noktaladığı durumlara şahit olabiliriz.

Ancak bu şekildeki zirve ve bitişlerin ön koşulu bilgelik, asalet, cesaret ve dürüstlük. Aksi halde bu dolunay krizlerle bitişlerin işaretçisi.  Yani yukarıda saydığımız kişilerin toplumun gözünden düşmesi, yeter artık, kredisi doldu, buraya kadar dedirtmesi, yoğun tepkiler yüzünden mevkiini terk etmek zorunda kalması, skandallarla tepetaklak olması, örneğin liderin gitmesi ve yeni liderin parlaması söz konusu. Ayrıca kralın, liderin gidişi ani gelişen kalp damar rahatsızlıkları sonucu ölümle de olabilir.

Bireysel olarak baktığımızda terfi edebileceğinizi, birtakım haklar elde edebileceğinizi ya da bağlı olduğunuz bir yönetici varsa onun değişmesi sonucu yeni şartlarla karşılaşacağınızı, ekip olarak yaptığınız bir iş varsa sonucunu alabileceğinizi, toplumla ilgili görüşlerinizde, siyasi tercihlerinizde, dahil olduğunuz gruplarda önemli değişiklikler meydana geleceğini söyleyebiliriz. Bunun yanında aşk ilişkileriniz de evliliğe dönebilir.

Toplumsal olarak ise halkın isyankar bir tutum sergileyeceğini, şartların değişmesi için liderlere baskı uygulayacağını, liderlerin yerinde kalabilmek için mevcut şartları ya da ekiplerini değiştirmek, halka birtakım hakları vermek, beklentileri karşılamak zorunda kalacağını, sivil toplum örgütleri, siyasi partiler, federasyonlar, meslek örgütleri gibi örgütlü yapılarda üst yönetim değişiklikleri olabileceğini, toplumun her kesiminde aslında yeni lider adaylarının kendini göstereceğini söyleyebiliriz.  

Çiğdem ÇİĞDEMTEPE

bottom of page