top of page
210 plut.jpg

21 Ocak 2024 – Pazar

Ayın İkizler burcunda ilerlediği bugün dışa dönük tavırlar sergileyebilir, etrafımızla iletişim halinde olabilir ve dışarıda olmayı, gezmeyi, sosyalleşeceğimiz ortamlarda bulunmayı tercih edebiliriz.

Plüton bugün burç değiştiriyor ve Oğlak burcundan ayrılıp 2044 yılına kadar kalacağı Kova burcuna geçiyor. Plüton bir jenerasyon gezegeni ve daha çok toplumsal alanda etkili oluyor. Etkisi ise uzun bir süreçte yavaş yavaş gerçekleşiyor ama bir o kadar da derin, kalıcı, ciddi anlamda dönüştürücü oluyor.

Diğer taraftan Kova da toplumsal konuları işaret eden bir burç. Bu geçişte özellikle bireysel özgürlükler, demokrasiyle ilgili konular, insan hakları, hayvan hakları, devletlerin, yönetimlerin, liderlerin yetki ve sınırları, birleşmiş milletler, sendikalar, sivil toplum örgütleri, ayrıca iklimle ilgili konular, uzay seyahatleri ve teknolojik gelişmeler üzerinden toplumsal bir dönüşüm yaşanmasını bekleyebiliriz.

Liderlerin toplum mühendisliği denilen yapılandırma çalışmaları artarken halklar da birleşip daha fazla tepki gösterebilirler. Yani toplum üzerindeki baskının artmasını ve buna karşılık toplumsal tepkinin de daha güçlü olmasını, hak ve özgürlük taleplerinin, protestoların artmasını, devrim ve ayaklanma tarzı olayların yaşanmasını bekleyebiliriz.

Teknolojinin hayatımıza daha fazla girmesiyle toplumsal dönüşüm ve ilerlemenin hızlanması mümkün. Ancak insan emeğinin yerini daha fazla teknolojinin alması beraberinde işçi ayaklanmalarını da getirebilir. Ayrıca toplumsal kriz yoluyla dönüşüm teknoloji kanalıyla gelebilir. Keşiflerle beraber öğreneceğimiz yeni bilgiler alışılmış değer yargılarını, yaşam tarzını, çalışma şeklini, gelenekleri, toplumsal düzeni, hak ve özgürlük sınırlarını değiştirebilir.

Çiğdem Çiğdemtepe

bottom of page