21 Haziran 2020 – Güneş Tutulması

 

Bugün yılın ilk Güneş tutulması gerçekleşiyor. Tutulma 0 derece Yengeç burcunda gerçekleşecek ve yaklaşık 6 ay etkili olacak. Tutulma her birimizin bireysel doğum haritasında tutulma derecesinin denk geldiği ev konuları aracılığıyla kendini gösterse de her birimizi bir şekilde etkileyecek.

 

Yengeç burcu ev, aile, anneler, çocuklar, ülke, vatandaşlar, vatandaşlık, hane halkı kavramlarıyla ilişkilidir. Bunun yanında tutulma ülke kuruluş haritamızdaki Ayın derecesine çok yakın bir noktada gerçekleşecek. Dolayısıyla saydığım kavramlarla ilgili olarak tüm ülkeleri etkilese de bizi daha fazla etkisi altına alacağını söyleyebiliriz.

 

Ülkede yaşananlar bizi, bizim yaşadıklarımız da ailemizi etkileyebilir. Bu tutulma bireysel olaylardan çok aileleri, kalabalıkları, hatta tüm vatandaşları ilgilendiren ana konulardaki gelişmelere ya da ortak sevinç ve üzüntüleri paylaşacağımız olaylara işaret ediyor.

 

Bu dönem tamamen yeni durumlarla karşılaşabilir, tecrübesizliğin de verdiği belirsizlikle bocalayabiliriz. Karar ve girişimlerimizde ise hevesli, spontane ve safiyane bir tutum sergileyebiliriz.

 

Evlenmeye, boşanmaya, ev almaya, taşınmaya, hatta şehir değiştirmeye, işle ilgili sektör değiştirmeye, işi eve taşımaya, kısaca hayatımızdaki temel yapı taşlarıyla ilgili yeni süreçler başlatmaya karar verebiliriz. Tabi biraz da şartlar ve kadersel gelişmeler bizi yeni olana yönlendirecek. Örneğin yaşadığımız bölgenin güvenliğinden endişe ediyorsak ki bu dönem suç oranı yükselecek gibi görünüyor taşınmamız gerekebilir.

 

Tutulmada mantık ve planlamayı destekleyen göstergeler biraz zayıf. Her ne kadar özellikle maddi konularda mantıklı davranmamız gereken bir dönemde olsak da duygusal ve ailevi öncelikler mantığımızın önüne geçebilir.

 

Genel olarak barınma, beslenme, sağlık ve güvenlik harcamalarının artmasını bekleyebiliriz. Bu durum ülke yönetimlerini de önceliklerini değiştirmeye ve daha farklı kararlar almaya itecek gibi görünüyor. Kaynaklarını kendi vatandaşlarına ayırma, sosyal reformlar yapma, liderlerin milliyetçi söylemlerinin artması, diğer taraftan vatandaşlar üzerinde kontrolü artırma amacıyla kişisel özgürlükleri sınırlama çabaları gibi bir çeşit içe ve geriye dönüş yaşanması olası.

 

Önceki tutulmalarda sık sık vurgulanan durum bildiğimiz dünya düzeninin ve kabullendiğimiz güç algısının değişeceği şeklindeydi. 2020 zaten bu anlamda hayli sarsıcı bir şekilde başladı, devamı da aynı şekilde olabilir. Tarihte yaşanmış olsa da bizim hayat planımızda daha önce karşılaşmadığımız olayların yaşanmasıyla bildiğimiz düzenin değişmekte olduğunu çok daha net görebiliriz. Güçlü ülkelerin, etkili liderlerin, mevki ya da şan şöhret sahibi insanların, büyük firmaların hazırlıksız yakalandığı, çaresiz kaldığı, itibarlarının zedelendiği durumlarla karşılaşabiliriz.

 

Olmaz dediğimiz şeylerin olabileceği bir dönemdeyiz. Patlamaz dediğimiz yanardağın patlaması, tsunami yaşanmaz dediğimiz yerde tsunami yaşanması, yıkılmaz dediğimiz binaların depremde yıkılması, güvenli dediğimiz yerlerin saldırıya uğraması, ayaklanmaz denilen halkın ayaklanması, bozulmaz dediğimiz birliklerin bozulması, savaş beklenmeyen yerlerde çatışma çıkması…

 

Kısaca doğanın ve kaderin bize sağ gösterip sol vurması, bizim de yeni şartlara uyum sağlamak ve daha iyiye ulaşmak için eskiye tutunmayı bırakmamız. Bu tutulma dönemini bir çeşit sistem sıfırlama ve yeniden yükleme zamanı gibi görebiliriz.

 

Çiğdem ÇİĞDEMTEPE