pisc.jpg

21 Eylül 2021 – Dolunay

Günün erken saatlerinde Balık burcunun 28. derecesinde dolunay gerçekleşti. Önümüzdeki 15 günlük süreçte bu dolunayın etkisinde olacağız.

Dolunaylar atılmış adımların sonuçlarının, verilen emeğin karşılığının alındığı, olayların, üstü kapalı kalmış konuların açığa çıktığı, insanların hem kendi içinde hem de ilişkilerinde yüzleşmeler yaşadığı, fark etmek, öğrenmek, aydınlanmak ya da gizli kalan duyguları açığa çıkarıp rahatlamak açısından çok daha şanslı dönemlerdir. Ancak aynı zamanda bitişlerin, sonlanmaların yaşandığı ve sağlıkla ilgili sorunların açığa çıktığı zamanlardır. Yani kontrolümüz dışında gelişen durumlarla karşılaşma ihtimali daha yüksek olduğundan, sonucu hayırlı da olsa, duygusal olarak tedirginlik ve huzursuzluk yaşamaya daha yatkın olduğumuz bir süreçtir.

Bu dolunay döneminde ise, burç ve derece olarak baktığımızda, Jüpiter, Neptün, Merkür ve Marsın çok güçlü bir şekilde çalışacağını söyleyebiliriz.

Bilinçaltımızda biriken, bizi rahatsız eden ve artık taşımakta zorlandığımız konular açığa çıkabilir. Bir taraftan duygusal taşkınlık yaşamaya açık olacağız bir taraftan da özgürce konuşma, fikrini söyleme, kendi kararlarını uygulama konusunda daha özgüvenli ve cesur hissedeceğiz.

Etrafımızdaki kişiler, arkadaşlar, komşular, akrabalar hatta sevgilimiz, eşimiz ve varsa genç çocuklarımız tepkileriyle, eylem ve söylemleriyle, bizi çok şaşırtabilirler. Kavga etmek anlamında değil ama sessiz, duyarsız ya da çekingen görünen insanları çok daha cevval, bağımsız ve farklı bir söylemle ve ne olacaksa olsun yetti artık, biterse de bitsin rahatlığında görebiliriz. Bir taraf bu tepkilere duyarsız kalırsa ilişki bitebilir de.

Toplumda da daha önce toplumsal ya da siyasi konularda fikrini pek beyan etmeyen tanınmış kişilerin fikirlerini açıklamasıyla şaşırabiliriz. Aynı şekilde apolitik gençler de sözleriyle, fikirleriyle, talepleriyle bizi şaşırtabilir.

Temkinli, istikrarlı, akıllıca ve sabırla atmış olduğumuz adımların, yaptığımız işlerin, yatırımların, ticari girişimlerin olumlu sonuçlarını alabiliriz. Ancak burada hayallerin gerçekleşmesi gibi bir tema yok. Yani hayali işlerden, verilmemiş emekten bir kazanç görünmüyor. Ancak daha önceden yapmış olduğumuz ama kazanç getirmemiş bir yatırımın, şimdi tekrar gündeme gelmesi ve şansımızın açılması mümkün. Yine bu dönem sürpriz bir şekilde ikinci şanslarla, kaçırdığımız fırsatların tekrar önümüze gelmesi gibi durumlarla karşılaşabiliriz. Bunun yanında geçmişte sıkıntı yaşadığımız, bize haksızlık yapan şimdi ise helalleşmek isteyen kişiler de karşımıza çıkabilir.

Bu dönem çok güzel olayların yanında çok acıklı olaylar da yaşanabilir. Yani bireysel anlamda güzel gelişmeler yaşarken toplumsal anlamda felaketlerle karşılaşmak, bir sevinmek bir üzülmek duygularımızı ve bilinç altımızı karıştırabilir. Ruh halimizin bir iyi, bir kötü uç noktalarda gelip gittiği yaklaşık 15 günlük bir sürece giriyoruz.

Dolunay duygusal taşkınlıkların yanında su, gaz, ilaçlar ve kimyasallarla ilgili taşkınlıklara da işaret ediyor. Dolunayın ölüm yıldız Scheat ile kavuşuyor olması bu taşkınlık hallerinin ölümcül olabileceği anlamına geliyor. İntihar girişimleri, cinnet, cinayet, su taşkınları, suda boğulma, doğalgaz sıkışması kaynaklı patlama, kimyasal sızıntı, petrol sızıntısı, aşırı doz ilaç kaynaklı ya da ilaçtaki bir madde kaynaklı zehirlenme, sahte alkol kaynaklı ölümler, genel olarak zehirlenmeler, deprem ve tsunami gibi olaylar açısından riskli bir dönem olacak.

Çiğdem ÇİĞDEMTEPE