2021 Yılı Finansal Açıdan Nasıl Geçecek?

2021 Yılında Jüpiter ve Satürn’ün Kova burcuna geçecek olması ve yine bu burçta kavuşum gerçekleştirecek olmaları Kova burcu semboliklerinin finansal anlamda da gündemde olacağının göstergesi. Kova burcu semboliklerini uzay, teknoloji, elektrik, su, hava ve görünenin altındaki farklılıkların ortaya çıkması olarak değerlendirdiğimizde bu konularda finansal yatırımlar söz konusu olacaktır. Ayrıca teknoloji, gen, uzay, internet bağlantıları, cip, yapay zeka, uçan otomobiller, uzay seyahatleri, telekomünikasyon konularında yeni buluşlar da söz konusu olacaktır. Bilim Teknoloji alanında ortaya konacak yeni fikirlerde bazı çevreler tarafından tehdit olarak algılanabilir.

Kova burcu yöneticisi Uranüs’ün toprak burcu olan Boğa da bulunması ciddi finansal depremler beklememiz gerektiği hususunda da bizi uyarıyor.

Kova burcunda gerçekleşecek olan Jüpiter-Satürn kavuşumu yapay zekanın gelişimi ile bize Kova çağının giriş kapısını açacaktır.

Ulusal varlıklar, bankalar, bankerler, yol taşımacılığı, denizcilik konularını temsil eden Jüpiter ile Finansal konular ve işletmeleri temsil eden Satürn’ün kavuşumu tüm bu alanlarda kısıtlamaların, zorlanmaların geleceğinin bir göstergesi.

Gizlenen, piyasaya sürülmeyen birçok teknolojinin ortaya çıkışına bu dönemde şahitlik etmemiz mümkün. Uzay teknolojileri gibi bireysel anlamda girişimlerin söz konusu olmadığı alanlarda artık bireysel girişimler görmek mümkün olacaktır. Bu kavuşum bildiğimiz anlamda kapitalizmin sonunu hazırlayacaktır. Paraya dayalı üretim biçiminden, bilgiye dayalı üretim biçimine geçişin ilk adımları böylece atılmış olacaktır. Artık bilgiye yatırım yapma zamanı geldi.

Bu yıl teknoloji, inovasyon, biyoteknoloji ve yapay zeka ile ilgili çalışan şirketler yükselirken, petrol ve petrokimya şirketlerinde düşüş kaçınılmaz olacaktır. Bu dönemde yeni fikirleri ve yeni keşifleri uygulanabilir kullanımlara çeviren şirketler yükselişe geçecektir. Evden çalışma, evden eğitim alma süreçlerinin devam edecek olması hızlı interneti zorunlu hale getirecek, şirketler bu alana yatırım yapmak zorunda kalacak, yatırım yapamayan şirketler piyasadan çekileceklerdir. Aynı şekilde bilgisayarların kapasitelerini geliştirilmek, yeni yazılımlara yönelmek söz konusu olacak, bu nedenle de bu alanda çalışan firmalar öne çıkacaktır. Bu dönemde yine e-ticaretin zirve yaptığını göreceğiz.

2021 tutulmalarına göz attığımızda dünya genelinde ekonomik sorunlardan kaynaklı öfke patlamalarının yaşanabileceğini söyleyebilirim. Ülkelerin dışarıdan para bulma çabalarına girmesi söz konusu olurken, birbirlerine çeşitli alanlarda ambargo uyguladıklarını da göreceğiz. 2021 yılı serbest meslek sahipleri için özellikle ekonomik anlamda dikkat gerektiren bir dönem olacaktır.

Yılsonunda Boğa burcunda bir tutulma göreceğiz bu Boğa-Akrep hattında gerçekleşecek tutulmaların ilki olacak. Bu tutulma daha çok finansal anlamda etkili bir tutulma olacaktır. Sizin kazancınız ve başkalarının kazançları karşı karşıya gelecektir. Buna rağmen buradaki Ay tutulması finansal anlamda düzelmelerin işareti olacaktır. Yine bu tutulma özellikle çalışanları etkileyecek bir tutulma olacak.

Yılın en önemli olaylarından biri 10 Şubat 2021’de 6 gezegenin, Güneş, Ay, Venüs, Mars, Jüpiter ve Satürn’ün Kova burcunda bir araya gelmesi yani stelyum oluşturmasıdır. Bu Kova semboliklerinin artık iyice ortaya çıkması anlamına geliyor. Daha önce 1962 de Kova burcunda buna benzer bir stelyum oluşmuştu. Bu stelyum ülkemiz açısından 27 Mayıs 1962 de ilk Nükleer Araştırma Merkezinin Çekmece de açılması ile ucuz enerji sağlama yolunda adım atılmasına yol açtı. 2021 yılında da buna benzer bir yenilik ülkemiz açısından söz konusu olacaktır.

Dünya açısından baktığımızda bu stelyumun gerçekleştiği 1962 yılı ile 1971 yılı arasında Vietnam savaşı sonucu Amerika ekonomisine çok fazla yük binmesi nedeniyle Bretton Woods Sisteminin çöküğünü görüyoruz. ABD’nin içinde bulunduğu iktisadi güçlükler sonucunda dolar’ın altına dönüştürülebilirliği yitirilmiştir. ABD’yi bu sonlanmaya iten etkenler; dolara olan güvenin dış ticaretteki büyük açıklar nedeniyle sarsılarak yerini güvensizliğe bırakmasıdır. Diğer ülke Merkez Bankaları ABD Merkez Bankası’ndan dolar karşılığı altın talep ederek ABD’nin altın rezervlerinin düşmesine sebep olmuştur. 1971’de doların devalüasyona uğramış olması, ABD’nin ekonomik sıkıntılar nedeniyle altın standardından vazgeçmesi, 1973 yılında sanayileşmiş ülke paralarının dolara karşı dalgalanmasıyla sistem tamamen çöküşe uğramıştır. (Bretton Woods sistemi, II. Dünya Savaşı sırasında Temmuz 1944'te ABD'nin küçük bir kasabası olan Bretton Woods'da toplanan Birleşmiş Milletler Para ve Finans konferansında ortaya çıkan iktisadi sistemdir. Bu konferansa 44 ülkenin temsilcileri katılmıştır ve bu konferansa gelen devletlerin yarısından fazlası az gelişmekte olan ülkelerdir. Ayrıca Romanya dışındaki sosyalist ülkeler fona üye olmamış ve sistemin dışında kalmışlardır. Aynı zamanda Bretton Woods sisteminin kurulma sebeplerinden biri olan 1930 yılında yaşanan ekonomik buhran ve hemen ardından gelen dünya savaşı ile ekonomisi dibe vuran ülkeler, uluslararası alanda yaşanan para değişiminin duraksama noktasına gelişi ve savaş sebebiyle ülkeler arası alım satım ticaretinin durması, uluslararası alanda tekrar parasal döngünün düzelmesi ve ekonomik istikrarın sağlanması için böyle bir sistemin kurulması amaçlanmıştır.

Bretton Woods uluslararası para idare sistemi, dünyanın önde gelen devletleri arasındaki ticari ve finansal işlemlerde uyulması gereken kuralları belirler. Bu sistem, dünya tarihinde ilk kez, bağımsız ulus-devletlerin kendi aralarında ortak bir parasal düzen üzerinde anlaşmaları sonucunda uygulamaya konulmuştur. Uluslararası para sisteminin kurallarını belirleyen bu anlaşma, Dünya Bankası ve Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) kurulmasına karar vermiştir. Bu kurumlar, 1946'da, yeterli sayıda ülke anlaşmayı imzalayınca faaliyete geçmiştir. Bu sistemin getirilmesini isteyen ABD'nin önerilerini ünlü ekonomist Harry Dexter White sunmuştur. John Maynard Keynes ise İngiliz ekibinin başındadır. Bu konferansta altına dönüştürülebilen tek para biriminin dolar olmasına, diğer para birimlerinin değerlerinin de dolara göre ayarlanmasına karar verilmiştir. )

Şimdi 2021 yılında tekrar Kova burcunda bir stelyum göreceğiz. Bu esnada zorlayıcı birkaç açının varlığı da dikkati çekiyor. Pandemi sürecinin getirdiği zorluklar karşılıksız para basımının en üst seviyeye çıkmasına neden oldu. Bu yüzden dünya açısından yeni bir sisteme doğru gidiş artık kaçınılmaz olacaktır. Bunun en önemli göstergelerinden birisi dijital paraların hayatımıza girmesi ve artık Merkez Bankalarının da kendi ülke dijital paralarını çıkartma çalışmalarıdır.

Finansal anlamda büyük reset ve yeni bir ekonomik düzene geçişin zorunluluğu sonucu dijital para yada elektronik cüzdan ve dijital para karşılıklı kredi kartı kullanımının yaygınlaştığını göreceğiz. Kağıt paraların yerini alacak yeni bir varlığın arayışının gündemde olması nedeniyle altın fiyatlarında artışın devam edeceğini söyleyebilirim. Bunun yanında değerli madenler gümüş ve platinin de değer kazandığını göreceğiz. Yine bu dönemde Liberal değerlerin ve küreselleşmenin geri dönüşü kaçınılmaz olabilir.

2021 yılında Satürn ve Uranüs 3 kez kare yapacaklar. Bunlar; 17 Şubat 2021, 14 Haziran 2021 ve 24 Aralık 2021 tarihlerinde gerçekleşecek. Bu kare yeni ile eskinin, muhafazakar ile ilericinin, klasik ile modernin,  kapışması gibi. 2021 yılı da aynen böyle bir yıl olacak. Bu karenin ilk gerçekleştiği Şubat ayından itibaren borsalar ve finansal anlamda ülke yeniden riske giriyor. Benzin fiyatlarında düşüş söz konusu bu da petro kimya ile ilgili şirketleri zora sokacak. Altın fiyatları bir süre için aynı seyirde devam edecek ancak Nisan sonu gerçekleşecek Boğa burcu stelyumu ile bir gerileme ve sonra ciddi bir yükseliş yapacak. 15 Nisan – 9 Mayıs arasında dövizde ve piyasalarda ciddi hareketlenme bekliyorum. Yine de ilk çeyrek finansal açıdan zor geçecek.

14 Haziran 2021 ve 24 Aralık 2021 civarı bir hafta önce bir hafta sonra borsada aşağı yönlü bir hareket söz konusu olacaktır.

Dijital para yatırımı yapmak istiyorsanız mümkün olduğunca Kova burcu semboliklerini içerecek projelere sahip paralara yatırım yapın. Koç Ingres haritasına baktığımızda Güneşin Bitcoin’in Ayı üzerinden geçtiğini görüyoruz. Bu yıl bitcoin de sıra dışı ve hızlı hareketler beklemeliyiz. Şubat ayında Kova burcunda bir stelyum söz konusu Bitcoin haritasında da Kova burcunda stelyum var buradaki gezegenlere ve Kova burcu semboliklerine baktığımızda, Merkür yani ticaretin sembolü Kova burcunda, Kova burcu teknoloji demektir. Yani bu harita diyor ki ticareti de teknoloji ile yapın. Kova burcundaki Neptün’ün üzerine Venüs’ün gelmiş olması var olan sistemlerin dağılmasını ve yerini bunun almasının artık zorunluluk olduğunun bir göstergesi. Kısaca 2021 Bitcoin, altın ve değerli madenler yılı olacaktır.

Ülkemiz açısından Eylülden sonra önlemler alınmazsa ülke ekonomisi daha karışık bir noktaya gelecektir, 2021 de ekonomik küçülme öngörüyorum.

2021 yılının hepimiz açısından bol bereketli ve kazançlı bir yıl olmasını diliyorum. Sevgiler…

Karma Astrolog

Esin ÖKTEM FIRAT

Not: Yukardaki yorumum tamamıyla astrolojik değerlendirmelerimdir. Asla yatırım tavsiyesi değildir. Lütfen kendi değerlendirmenizi yapın.