top of page
nm1.jpg

20 Şubat 2023 – Yeniay

Sabah saatlerinde Balık burcunun 1. derecesinde yeniay gerçekleşti. Bir sonraki yeniaya kadar yani yaklaşık bir ay boyunca yaşanacak gelişmelerde, karşımıza çıkacak yeni durum ve şartlarda bu yeniay etkili olacak. Özellikle ilk 15 gün etkiyi çok daha yoğun hissedebiliriz.

Öncelikle bu süre boyunca hem ruhsal hem de zihinsel açıdan fazlasıyla duygusal ve duyarlı olacağımızı söyleyebiliriz. Başkente göre hazırlanan yeniay haritasında yeniay 11. Evde gerçekleşirken, Balık burcunun yöneticileri ile yükselen yöneticisi ve Chiron 12. Eve düşüyor. Bu da ülke olarak toplumsal acılarımıza ve sarılması gereken yaralarımıza odaklanacağımız anlamına geliyor.

Zaten hepimiz üzgünüz ve yaşadığımız afete yoğunlaşmış durumdayız. Ancak şimdiye kadar işin kurtarma aşamasına odaklanmıştık şimdi ise hasar tespiti, toparlanma ve şifalanma aşamasına geçecek, bunu yaparken de daha fazla detay öğrenecek ve kayıplarımızla yüzleşeceğiz. Bu aşama ruhen ve zihnen biraz daha yıpratıcı olabilir. Ama aynı zamanda empati kurma, bağ kurma, birlik beraberlik oluşturma, bir bütünün parçası gibi hareket edebilme ve yardımlaşma anlamında çok da verimli olacak.

Diğer taraftan bu ay su enerjisiyle birlikte değişkenlik de baskın olacak. Bu da duygularla birlikte şartların ve gündemin de değişken olacağı anlamına geliyor. Önümüzü görmekte ve doğru karar vermekte, ayrıca ekonomik anlamda istikrar sağlamakta zorlanabiliriz.

Afet, büyük çaplı kaza ve kitlesel felaketler anlamında çok da huzurlu bir zaman diliminde değiliz. Uranüs yer sarsıntıları ve beklenmedik sıra dışı doğa olayı riskine işaret ederken, Merkür havanın elektrikli olmasına ve elektrik kaynaklı kazalara dikkat çekiyor. Yıldırım düşmesi, kasırga, hava durumu kaynaklı olumsuzluklar ve uçak kazalarına açık bir dönem.

Ayrıca su ve kimyasallardan gelecek zararlar, boğulma, nükleer sızıntı, sulara kimyasal karışması, zehirlenme, sel ve aşırı yağış kaynaklı kirlilik sorunları da yaşanabilir. Maalesef Uranüs yine sıra dışılık üzerine vurgu yapıyor. İlla ki bizim ülkemizde olacak değil ama büyük çaplı olaylar gündeme gelebilir.

Sinir sistemimiz bu kadar hassasken üst üste gelen olaylar kafamızın iyice karışmasına neden olabilir. Merkür ve Chironun uyumlu açısı psikolojik destek ve terapiyle şifalanma anlamında verimli bir dönemde olduğumuzu gösteriyor.

Çiğdem ÇİĞDEMTEPE

bottom of page