fme.jpg

19 Kasım 2021 – Ay Tutulması

Yılın son Ay tutulması bugün gerçekleşiyor. Ay tutulmalarının bir çeşit güçlendirilmiş dolunaylar olduklarını ve kadersel olaylar getirerek hayatımızda iz bırakacağını söyleyebiliriz. Etkisini bir sonraki Ay tutulmasına kadar yani yaklaşık 6 ay hissedebiliriz.   

Daha doğrusu tutulma bize her ne getirecekse 6 ay içinde getirebilir ancak yaşananların etkisi yıllarca sürebilir. Bu süreçte kendinizi maddi beklentilerle ya da maddi sonuçları olacak konularda, gidişatı belirsiz işlerin içine sokmayın derim. Çünkü olayların netleşmesi 3 yıl sürebilir. Örneğin borç alırken ki tabi alabilirseniz, verirken, maddi bir davaya girerken sürecin uzayabileceğini göze almak gerekiyor. Diğer taraftan uzun zamandır sabırla beklemekte olduğunuz maddi bir konunun sonucunu da bu tutulmayla birlikte alabilirsiniz.

Tutulma Boğa burcunda gerçekleşiyor. Yani Ay Boğa, Güneş ise karşısındaki Akrep burcunda olacak. Bu burçların ikisi de maddiyatla, en başta da var olmakla, yerin üstünde ve altında var olanlarla ilgilidir. Boğa benim param demekse Akrep de yararlanabileceğimiz parasal kaynaktır. Bu kaynak eşe, ortağa ait olabileceği gibi banka kredisi de olabilir. Tutulmada Kova burcundaki Jüpiter, ki bu da yine finansal konularla ilgilidir, Ay ve Güneş arasındaki gerilimi büyütecek. Pluto ise tutulmayı destekleyecek. Dolayısıyla şu yorumları yapabiliriz;

Uluslararası arenada yaşanacak toplumsal gelişmeler zaten son dalına zar zor tutunan ekonomiyi dağılma noktasına getirebilir. Bu dönemde kendinize gizli bir kasa yapmadıysanız, gizli bir kaynağınız, güvenceniz yoksa, güvenilir ve güçlü dostlarınız, güçlü aile ve akrabalık bağlarınız ya da bankalarda yüksek kredibiliteniz yoksa maddi açıdan çok zorlanabilirsiniz.

Bu zorlanmayı sadece nakit para olarak da düşünmemek gerek, tarım ürünlerinde de ciddi sıkıntılar yaşanabilir, gıda bulmak, benzin ve doğalgaz gibi yakıt bulmak da zorlaşabilir. Yani hem genel bir verimsizlik hem de fiyat artışları yüzünden yetersizlik yaşanması, beslenme, giyinme, barınma, ısınma gibi bu dünyada var olmamızı sağlayan temel ihtiyaçlara ulaşmada sıkıntı çıkması olası.

Bu dönem güvenilirlik ve sağlamlık çok önemli olacak. Kurmuş olduğunuz sağlam ilişkiler sayesinde destek bulabilirsiniz, kime güvenebileceğinizi çok net anlayacağınız olaylar da yaşayabilirsiniz. Hatta bu tutulma sizin aşk, sevgi ve ilişkilere bakışınızı da değiştirebilir. Umduğunuzdan bulamadığınız destek kalbinizi kırarken hiç ummadığınızdan göreceğiniz destek saklı kalmış güçlü bir sevgiyi fark etmenizi sağlayabilir.

Tutulmayla açığa çıkan olaylar çok aleni, çok net, çok kesin olacak. Yani bir şeyleri evirmek, çevirmek, lehine dönüştürmek, tabiri caizse kıvırmak pek mümkün olmayacak. Üst üste çok fazla olay açığa çıkabilir. Zaman zaman gizli bir elin mevcut sistemi değiştirdiğini ve mevcut oyuncuları ekarte ettiğini düşünebilirsiniz. Çok fazla komplo teorisi de üretilecektir. Ama dünyasal kaygılar, var olma, güvende olma, temel ihtiyaçlara ulaşma mücadelesi o kadar yoğun olacak ki, liderlerin, siyasetçilerin halkı başka bir hedefe odaklaması, yönlendirmesi, hatta zaman zaman çıkacak isyanları bastırması zor görünüyor.

Hatta bu isyanların sonucunda, demokrasinin ve kanunların güçlü olmadığı bölgelerde ağır şiddet ve idam olayları duyabiliriz. Bu tutulma boğulma, boynun vurulması, idam edilme ya da boyun bölgesine gelebilecek saldırılara, bunun yanında boyun bölgesi ve tiroidle ilgili sağlık problemlerine, ayrıca aşırı hırsa, ön plana çıkma, dikkat çekme, dediğini yaptırma isteğine, başaramazsa hırsla şiddete yönelme daha da olmadı intihar etmeye kadar giden ihtiras ve krizlere işaret ediyor. Bir diğer tehlike de zehirlerden gelebilir, yani zehirleme yoluyla suikast ya da zehir içme de yine bu dönemin travmatik olayları arasında yer alabilir.

İnsanlarla birlikte doğa, bizzat dünyanın kendisi de var olma krizine girecek gibi görünüyor. Toprak, su, havayla ilgili sıkıntılar artarken yerküre de doğal afetlerle öfkesini çıkarabilir.

Çiğdem ÇİĞDEMTEPE